Psycholog. Kiedy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Życie każdego z Nas jest różne. Czasem mamy lepszy okres, czasem gorszy. Przeżywamy różne kryzysy , niespodzianki. Różnie sobie z nimi radzimy. To normalne. Na to jak sobie radzimy składa się wiele czynników, nie wszystkie zależne od Nas. Jednak z jakich dostępnych zasobów skorzystamy w danym momencie zależy od Nas. Jednym z tych zasobów jest profesjonalna pomoc psychologiczna.


Brzmi teoretycznie prosto, Znajdź psychologa, terapeutę i zapisz się do niego. W rzeczywistości jednak nie jest tak łatwo. Kryzys, w którym jesteśmy sprawia, że inaczej postrzegamy świat -przez pryzmat trudności z nim związanych, terapeuta jest osobą postronną pomoże Nam spojrzeć na niego z innych perspektyw. Czy ten kryzys ma mieć jakieś konkretne cechy?Nie. Wystarczy, że Ty czujesz, że dzieje się z Tobą coś złego, albo znane Ci sposoby radzenia sobie. Wachlarz problemów jest ogromny, każda historia jest niepowtarzalna. Każda ma prawo wybrzmieć w atmosferze spokoju i empatii.


„Czasem trzeba tylko trochę zmienić punkt widzenia, aby ujrzeć coś znanego w nowym świetle” Dan Brown Zaginiony symbol


Empatyczna, bezkrytyczna relacja jest kluczem do efektywnego rozwiązania kryzysu w bezpiecznych warunkach zacisza gabinetu. Nie jest to oznaka słabości, ale siły i odwagi by walczyć. Naszej lub najbliższych, co Nam to spotkanie zorganizowali. Siłę możemy przekuć na działanie.


To nie jest jednak tak, że istnieje lista kryzysów prowadzących do terapeuty. Każdy kryzys, gdy potrzebujemy na chwilę przystanąć by wyjść z niego – jest tym właściwym. Czasem profesjonalna pomoc umożliwia Nam uniknąć większego kryzysu, załamania.


Odpowiednia pomoc pozwala na odzyskanie poczucia odpowiedzialności za swoje życie. A ta odpowiedzialność za siebie samego pozwala na pełniejsze czerpanie z życiowych doświadczeń .

Profesjonalna pomoc to nie jest luksus, to zwykła ludzka potrzeba. Jej efekty są ważne w każdym wieku. Zarówno dla dzieci, nastolatków, dorosłych, seniorów. Bądźmy silni, pozwólmy sobie pomóc.


Często jest tak, że widzimy swoje problemy, ale odkładamy je na potem. Bo ważniejsza jest pomoc dla dzieci, nie dla Nas. To nie jest tak, że dzieci nie wiedzą, co dzieje się z rodzicem. Wiedzą, bo nauczyły się rozpoznawać sygnały z wysyłane przez rodziców. Im młodsze dziecko lub niepełnosprawne tym bardziej to wyczuwa,


„Wiemy, że jesteś silny, ale przyjęcie pomocy też na swój sposób wymaga siły. ” Kiera Cass Rywalki. Książe i gwardzistka


Czy jednak jest moment, gdy dana sytuacja nie jest dla psychologa? Bardzo przewrotne pytanie. Odpowiedź jest jednak prosta. Istnieją. Jeśli oczekujesz dobrych rad, gotowych rozwiązań albo, że psycholog zmieni zachowania ludzi wokół Ciebie jak za dotknięciem czarodziejskiej. Zmiany wypracujemy wspólnie, ale to Ty wprowadzisz je w życie.


inspiracje – życie


Prezent pod choinkę
Poprzednie

Prezent pod choinkę

Dodaj recenzję
Za kilka dni siądziemy przy wspólnym stole z najbl...
Czytaj dalej
Pierwszy krok do zmian - język, dbajmy o niego
Dalej

Pierwszy krok do zmian - język, dbajmy o niego

Dodaj recenzję
Wydarzenie z 13 stycznia z Gdańska, śmierć Prezyde...
Czytaj dalej
Terapia indywidualna

Terapia indywidualna

Dodaj recenzję
Oferta terapii indywidualnej to sesja 50 minutowa.
Czytaj dalej
Terapia online

Terapia online

Dodaj recenzję
Terapia online jest możliwa poprzez platformę online.
Czytaj dalej
Terapia par i terapia rodzinna

Terapia par i terapia rodzinna

Dodaj recenzję
Oferta terapii dla par, które szukają rozwiązań.
Czytaj dalej