Tarcza ochronna w pracy pomocowej

Bycie z drugim człowiekiem w jego trudnych chwilach jest  wyrazem zaufania ze strony drugiego człowieka. Tak zwanemu pomagaczowi  daje satysfakcję. To, co jest ważnym elementem jest bezpieczeństwo pomagacza.


O bezpieczeństwie mówi, się obecnie trochę więcej, skupiając się na środkach ochrony osobistej. I to jest ważny element – ochrania przed zagrożenie biologicznym. Jednak wciąż nie doceniamy bezpieczeństwa psychiki. To ona na dłuższą metę pozwala na efektywne, nie zaś efektowne pomaganie.


Rozmawiając o tym często moi Klienci mówią o „złej energii”. Metafory jak ona wygląda są różne kule, dym , kolce. Te opisy, tak różnokształtne pokazują potrzebę zbudowania muru, tamy by ta zła energia nie została z Nami. Dlaczego? Bo jej obecność odczuwana jest na poziomie fizycznym i psychicznym. Wtedy satysfakcja z wykonywanej pracy spada i  odczuwane są różne sygnały z Naszego ciała.


Jak można  bezpiecznie się chronić? Wielu z Was ma wypracowane swoje metody. Podświadome wynikające z tego, co mówi Nasze ciało. Zaproponowane rozwiązania to tylko część możliwości:

  • Ruch – jak to pięknie brzmi. Ruch taki to może być wszystko, co Tobie pasuje, co możliwe jest w czasie obecnym. Brak możliwości ruchu może też powodować, że trudniej jest w czasie pandemii korzystać z wcześniejszego, sprawdzonego sposobu.
  • Hobby to sposób na posiadanie swojego małego świata, gdzie się realizuje to element psychicznego BHP.  Pod hobby ukrywa się wiele ciekawych aktywności, część z nich dostępne jest także teraz
  • Oczyszczenie np. mycie rąk 
  • Ostatnim elementem jest rozmowa z drugim człowiekiem.  Tylko tu pojawia się aspekt etyczny – tajemnica zawodowa. Z tego powodu część zawodów w tym zawód psychologa i psychoterapeuty ma możliwość uczestnictwa w superwizjach. Najprościej mówiąc jest to rozmowa między minimum dwoma  specjalistami  mająca na celu przypatrzenie się kompetencjom i sferze emocjonalnej związanej z wykonywanym zawodem. Jest to moment na zadbanie o siebie, swoje potrzeby kompetencje. Pomocna i użyteczna superwizja pozwala na oczyszczenie, rozładowanie emocji czy rozwój osobisty.  Nie zawsze możliwe jest spotkanie z zawodowym superwizorem, ba część zawodów ich nie ma, dlatego można jako alternatywę zastosować interwizje koleżeńską lub spotkanie z terapeutą.


Piszę o tym w czasie pandemii, gdyż jest to czas, gdy wiele sprawdzonych sposobów radzenia sobie z tym, co niesie ze sobą praca z drugim człowiekiem. Jest to moment na to by poszukiwać innych rozwiązań.  Spotkanie poświęcone bezpiecznemu przyjrzeniu się swojej pracy i swoim emocjom, odczuciom to ważny element higieny psychicznej – niezbędnej w każdym momencie życia. 


Możemy popełniać błędy, możemy przeżywać frustrację, możemy odczuwać trudne emocje w związku z tym, co dzieje się w pracy. Możemy z prostej przyczyny - jesteśmy aż ludźmi. Nasz zawód uczy Nas kompetencji, jednak na stałe nie wyłączymy emocji. Chociażby z powodu tego, że informują o przekroczeniu granic. Granic wytworzonych przez psychikę by zapewnić Nam równowagę psychiczną. Jako człowiek mamy prawo do odczuwania emocji, słabości i kryzysu. Jako człowiek mamy możliwość proszenia o pomoc. To świadczy o Naszej sile. I ostatnie aby pomagać efektywnie zadbajmy o siebie samych.

Nie znaczy Nie
Poprzednie

Nie znaczy Nie

Dodaj recenzję
Jayseen Sanders jest autorką serii książek mającyc...
Czytaj dalej
Magia zasobów w kontekście niepełnosprawności
Dalej

Magia zasobów w kontekście niepełnosprawności

Dodaj recenzję
Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach to nurt ...
Czytaj dalej
Terapia indywidualna

Terapia indywidualna

Dodaj recenzję
Oferta terapii indywidualnej to sesja 50 minutowa.
Czytaj dalej
Terapia online

Terapia online

Dodaj recenzję
Terapia online jest możliwa poprzez platformę online.
Czytaj dalej
Terapia par i terapia rodzinna

Terapia par i terapia rodzinna

Dodaj recenzję
Oferta terapii dla par, które szukają rozwiązań.
Czytaj dalej