Moc rozwiązań - edukacja

Żyjemy szybko, aktywnie wśród wielu zjawisk, nowych. Nasza świadomość praw człowieka, jego potrzeb jest większa. Grupy wcześniej dyskryminowane mają możliwości i odwagę by zaistnieć w społeczeństwie i realizować swoje prawa i obowiązki jako obywatel. Te dwie grupy, o których najczęściej mówimy w tym kontekście to LGBT, osoby z niepełnosprawnościami. Co łączy te grupy – potrzeba i prawo do pełnego, normalnego życia. Przez wieki spychane na margines społeczny walczą by przestać być postrzeganymi nie po przez stereotypy. Co w takim razie jest najlepszym orężem w walce ze stereotypami i dyskryminacją – edukacja, skierowana do wszystkich, bez względu na płeć, wiek itp. W dzisiejszych czasach jest tyle możliwości, a jednak jest jej za mało. Nie wykorzystywana jest siła mass mediów, a wręcz przeciwnie często to one utrzymują stereotypy pokazując to, co widownia chce zobaczyć. A gdyby tak inaczej podejść do tematu…….. Nie musimy wywarzać otwartych drzwi. Skorzystajmy z zasobów czyli pomysłów innych. Czytamy książki, oglądamy seriale czy filmy. W ich fabułach spotkamy różnorodnych bohaterów z każdej grupy społecznej w ten sposób walczy się o lepsze dziś i jutro – nie znaczy to, że jest tam idealnie, ale więcej osób jest świadomych, że inny kolor skóry, orientacja seksualna, stan zdrowia itp. nie musi oznaczać gorszy. Jest to także ważne, gdy ktoś nagle znajdzie się po tej drugiej stronie – powoli otrzymuje informacje zwrotne, że może i ma prawo żyć satysfakcjonujące życie.

unsplash Michelle BonkowskyEdukacja jest niesamowitym czynnikiem chroniącym, profilaktycznym i leczącym w zakresie każdej dziedziny naszego życia. Spokojnie przekazane, rzetelne informacje chronią i pomagają podejmować trudne decyzje. Niestety często specjaliści nie mają czasu na to i w ten sposób powstaje wiele niedomówień i w konsekwencji trendów, które szkodzą.


Edukacja pozwala na zmiany, małe i trwałe przykład – obecne bycie trendy eko jest co raz częstsze, segregujemy śmieci, pijemy kranówkę, a w ogóle pijemy wodę. Jeszcze kilka lat temu ktoś z butelką wody był rzadkością, dziś już nie. Te wszystkie zmiany wynikają ze zwiększonej świadomości . Mrówcza praca u podstaw daje efekty.


Edukacja pozwala odczarować mity i wprowadzać nowe sposoby patrzenia na świat. Brak edukacji pokazuje wypowiedź rzecznika Praw Dziecka o klapsie, inne patrzenie na rozwój dzieci wynika ze zmian w patrzeniu na m.in. potrzeby, konsekwencje tego, co było kiedyś.


Pozwólmy sobie na komfort edukacji wszechstronnej nie tylko z zakresu matematyki czy chemii, ale także z praw nam przysługujących oraz tego, co czyni Nasze życie komfortowym, pełnym, różnorodnym. Edukacja daje nam szansę na bezpieczne przetrwanie kryzysów, i pełne chwile radości. Edukujmy się jako dorośli, a nie tylko jako dzieci . Nie ma grupy, której nie warto edukować, dlatego wszelkie kampanie edukacyjne powinny być dostosowane do możliwości odbiorców. Edukacja mocą rozwiązań.Koniec szkoły i co dalej
Poprzednie

Koniec szkoły i co dalej

Dodaj recenzję
Zakończenie roku to okres podsumowań tego, co prze...
Czytaj dalej
Nie znaczy Nie
Dalej

Nie znaczy Nie

Dodaj recenzję
Jayseen Sanders jest autorką serii książek mającyc...
Czytaj dalej
Terapia indywidualna

Terapia indywidualna

Dodaj recenzję
Oferta terapii indywidualnej to sesja 50 minutowa.
Czytaj dalej
Terapia online

Terapia online

Dodaj recenzję
Terapia online jest możliwa poprzez platformę online.
Czytaj dalej
Terapia par i terapia rodzinna

Terapia par i terapia rodzinna

Dodaj recenzję
Oferta terapii dla par, które szukają rozwiązań.
Czytaj dalej