Nie znaczy Nie

Jayseen Sanders jest autorką serii książek mających pomóc w kształtowaniu własnej wartości m.in. poprzez uczenie dzieci posiadania granic intymnych i świadomości swojego ciała wśród dzieci zwłaszcza dziewczynek. Książki nie są dostępne w polskim, ale na YouTube można znaleźć filmiki o książce https://e2epublishing.info/video-reading-of-no-means-no/ lub wersja dla osób Głuchych https://www.youtube.com/watch?v=PdtDfhXxqBc&t=189s


Książeczka „Nie znaczy Nie” Jayseen Sanders to krótkie opowiadanka o tym jak uszanować i uczyć dziecko o tym, że ma prawo nie wpuszczać wszystkich, którzy tego chcą do sfer intymnym, o tym, że o głębokości Twojej bliskości decydujesz Ty. Dlaczego jest to ważne, bo pozwala dziecku, a potem dorosłemu świadomie decydować, kto może, a kto nie może Nas dotykać. Zastanawiacie się czy to nie za wcześnie? Nie nauka odpowiedzialności za własne ciało jest długa, ale potrzebna by bezpiecznie przejść przez życie.


To, co mnie się wyjątkowo podoba to fakt uczenia dzieci nie tylko wytyczania swoich granic, ale także uzasadnianie ich.


Pamiętacie jak jako dzieci byliście całowani i przytulani przez wszystkich z rodziny? Lubiliście to? Ja nie ! To było naginanie Waszych granic intymnych. W książeczce pokazane jest jak dyplomatycznie dać dziecku prawo odmowy. Uczmy dzieci od najmłodszych lat, że przywitanie to nie tylko przytulenie, ale podanie ręki czy przesłanie buziaka – czyli mówimy nie, bo nie mamy ochoty, ale w zamian stosujemy inne formy przywitania się.


Innym równie ważnym aspektem poruszanym przez autorkę jest dotykanie sfer intymnych, nawet poprzez rodziców podczas codziennej toalety. Jeżeli dziecko chce samo się wytrzeć po kąpieli czy umyć nauczmy je tego, a potem zostawmy to w jego gestii. Bo ciało naszej córki należy do niej. Jeśli nauczymy ją tego (chłopców zresztą też) oraz będą Nam ufać jako dorosłym, w chwili zagrożenia przemocą będą umiały prosić o pomoc.


Uczenie tego, że Nasze zdanie jest ważne to podstawa umiejętności komunikowania się, poznania siebie i budowania relacji z tymi, którymi chcemy je budować. Pamiętajmy jednak, że konsekwencja w szanowaniu granic przenosi się na wszelkie sfery życia.


Bardzo cieszą mnie takie inicjatywy, pokazujące jak w prosty sposób budować świadomość własnego ciała i umiejętności stawiania granic, Dodatkowo jest to dostępna książka ze względu na prosty język , co ułatwia zrozumienie dzieciom, obcokrajowcom czy osobom z niepełnosprawnością intelektualną, tłumaczenie na język migowy. A forma graficzna zachęca do zapoznania się z treścią.


WSPARCIE

https://www.amightygirl.com/

https://www.happyfamilies.com.au/


Moc rozwiązań - edukacja
Poprzednie

Moc rozwiązań - edukacja

Dodaj recenzję
Żyjemy szybko, aktywnie wśród wielu zjawisk, nowyc...
Czytaj dalej
Tarcza ochronna w pracy pomocowej
Dalej

Tarcza ochronna w pracy pomocowej

Dodaj recenzję
Bycie z drugim człowiekiem w jego trudnych chwilac...
Czytaj dalej
Terapia indywidualna

Terapia indywidualna

Dodaj recenzję
Oferta terapii indywidualnej to sesja 50 minutowa.
Czytaj dalej
Terapia online

Terapia online

Dodaj recenzję
Terapia online jest możliwa poprzez platformę online.
Czytaj dalej
Terapia par i terapia rodzinna

Terapia par i terapia rodzinna

Dodaj recenzję
Oferta terapii dla par, które szukają rozwiązań.
Czytaj dalej