Miłość to takie normalne

Dzień św. Walentego to dzień poświęcony miłości, bliskości do drugiego człowieka. Sfera miłości, intymności jest jedną z najważniejszych sfer Naszego życia. Jednocześnie rzadko szczerze o niej rozmawiamy.


Potrzeba miłości, bliskości jest także potrzebą naturalną dla osób z niepełnosprawnościami. I chociaż wydaje się to oczywiste, nie zawsze jest w ich zasięgu.


Przyczyn jest kilka. Z jednej strony mogą to być przyczyny naturalne - wynikające z niepełnosprawności lub choroby. I to jest ogromny problem – brak seksuologów zajmujących się niepełnosprawnościami. Z drugiej strony są to przyczyny społeczne. Część rodziców i opiekunów nie dopuszcza do siebie myśli, że niepełnosprawność, w tym intelektualna, nie wyklucza potrzeby miłości, bliskości, seksu. Konsekwencją jest niemożność realizowania podstawowej potrzeby, zwłaszcza gdy niepełnosprawność jest ciężka i od urodzenia. Brak zaopiekowania się tą sferą życia naraża na ryzyko przemocy seksualnej, a także wpływa na profilaktykę nowotworową narządów płciowych, mężczyzn i kobiet.


Część z Nas jednak znajduje swoją drugą połówkę. i to zarówno jako pary hetero i homoseksualne. Takie związki istnieją i mogą, ba są szczęśliwe. Jednak wymagają dojrzałości i akceptacji swojego ciała, które może mieć pewne ograniczenia. Inne etapy związku są takie same jak u sprawnych, ale realizacja siebie na tym polu to ważny bodziec do walki o normalne życie, motywacja do leczenia i rehabilitacji.


Normalność jest czymś wymarzonym, a miłość jest jej naturalną częścią życia. Proste rozmowy mogą pomóc w tym by jej realizacja była możliwa. Akceptacja możliwości bycia kochanym i kochania to pierwszy krok ku zmianie postrzegania stereotypów osób z niepełnosprawnościami.

Terapia indywidualna

Terapia indywidualna

Dodaj recenzję
Oferta terapii indywidualnej to sesja 50 minutowa.
Czytaj dalej
Terapia online

Terapia online

Dodaj recenzję
Terapia online jest możliwa poprzez platformę online.
Czytaj dalej
Terapia par i terapia rodzinna

Terapia par i terapia rodzinna

Dodaj recenzję
Oferta terapii dla par, które szukają rozwiązań.
Czytaj dalej