Dlaczego akceptacja jest tajną bronią?

W zabieganym dniu, gdy łączymy różne role, społeczne i zawodowe, często zapominamy o własnych potrzebach, o higienie psychicznej. Szczególnie jeśli opiekujemy się kimś chorym. Przedkładanie jego potrzeb nad swoje wydaje się naturalne. Z tego powodu, szczególnie, gdy opieka jest długotrwała warto zadbać również o opiekę psychologiczną dla siebie, często rodzica, krewnego, partnera/partnerki.


Poza oczywistym zabezpieczeniem sfery zdrowotnej, leków, terapii, często pomijane jest pomoc psychologiczna skierowana do najbliższego otoczenia. W przypadku dzieci są to rodzice . By dziecko mogło rozwijać się potrzebny jest cały zespół współpracujących specjalistów, w tym rodzic lub rodzice umiejący adekwatnie odczytywać potrzeby dziecka. By funkcja ta była łatwiejsza, bardziej skuteczna potrzebna jest tajna broń – akceptacja problemów z jakimi zmaga się dziecko.


Akceptacja nie oznacza poddania się, ale adekwatną ocenę tego, co jest i nie jest w zasięgu dziecka, które jak każde dziecko dorośnie osiągając pełnoletniość lub na skutek choroby odejdzie wcześniej od rodziców. Emocje trudne, frustracja, załamanie też będą, ale wynikające bezpośrednio z charakterystyki schorzenia.


Ta tajna broń pozwoli na tak wiele samodzielności jak to możliwe, realizowania naturalnych ludzkich potrzeb. Niepełnosprawność nie zmienia naturalnych potrzeb i praw człowieka – ona je tylko modyfikuje. U części osób te potrzeby są minimalne, ale u większości na podobnym poziomie jak u tak zwanych zdrowych rówieśników. Uzbrojenie w tą samą wiedzę, co inne dzieci dotyczącą spraw prostych jak zdrowe jedzenie czy informacji czym jest przemoc, jak ją rozpoznać i gdzie zgłaszać to ważny element budowania życia zbliżonego do normalnego.


Co da akceptacja choroby przez rodzica/ opiekuna? Będzie przestrzenią do wyrażania trudnych i pozytywnych emocji związanych z życiem. Akceptacja nie spowoduje , że magicznie znikną wszystkie problemy, łatwiej będzie szukać rozwiązań.


Kolejny plus to większa świadomość opiekuna swoich potrzeb, potrzeby ich realizacji, w razie kryzysu szybciej uzyskana fachowa pomoc.


Nauczmy się troszczyć o siebie nawzajem, pamiętając, że zmodyfikowane przez życie marzenia, nie muszą oznaczać braku szczęścia, satysfakcji czy realizacji. To od Nas zależy jak wykorzystamy szansę. Do tego potrzebna jest fachowa pomoc im wcześniej tym efekt będzie szybszy. Jeśli po przeczytaniu tego tekstu chcesz pogadać skontaktuj się z psychologiem.


Inspiracja: życie

Terapia indywidualna

Terapia indywidualna

Dodaj recenzję
Oferta terapii indywidualnej to sesja 50 minutowa.
Czytaj dalej
Terapia online

Terapia online

Dodaj recenzję
Terapia online jest możliwa poprzez platformę online.
Czytaj dalej
Terapia par i terapia rodzinna

Terapia par i terapia rodzinna

Dodaj recenzję
Oferta terapii dla par, które szukają rozwiązań.
Czytaj dalej